6. veebruar 2019
Human 2.0

Praktiline juhis probleemi avastamiseks

Siin on praktiline juhis, kuidas probleemidega paremini hakkama saada. Kui töötad kaasa, saad enda kohta palju uut teada. Juhis pärineb Ingvar Villido Teadliku Muutuse Kunsti I-II kursuselt.

"Kui sul on probleem, kas tead, et sul on probleem?" küsis Ingvar Villido kursusel osalejatelt. “Ja kui sul on probleem, siis kuidas sa tead seda?
Sa tead seda, sest sa teadvustad probleemi – sa oled sellest teadlik.
Kui su teadlikkus aga probleemilt ära liigub, mis saab probleemist?
Vaibub ära. Probleemi ei ole enam.

Läbi teadlikkuse saad teada asjade olemasolust

Teadlikkus on see vahend, läbi mille sa saad teada, et miski asi on olemas. Kui viid oma teadlikkuse nt õues pargitud autole, istumisest tekkinud tundele, kella tiksumisele, saad teada nende asjade olemasolust. Ehk sa ei mõtle autost õues, vaid teadvustad autot vahetult – kasutad vahendit läbi mille sa saad teada, et see auto seal on – oma teadlikkust.

Pane tähele, et sel hetkel, kui sa teadvustad õue pargitud autot ehk su teadlikkus lasub autol, ei teadvusta sa istumisest tekkinud tunnet ega kella tiksumist. Kui su teadlikkus on kella tiksumisel, ei teadvusta sa õues autot ega istumisest tekkinud tunnet. Nii kui viid teadlikkuse istumisest tekkinud tundele, lasub teadlikkus tundel ja kaob ära muude asjade teadvustamine ehk nende aktuaalsus.

Teadlikkuse lasumine probleemil hoiab probleemi alal

Nii ka kõik sinu probleemid on su enda poolt teadvustatud ja seetõttu on nad ka aktuaalsed – võimendatud – esile tõstetud kõikide teiste asjade hulgast. Sa ise teed seda. See on sinu teadlikkus, mis lasub probleemil ja mille abil sa teadvustad probleemi. Sinu teadlikkuse lasumine probleemil hoiab probleemi sinu jaoks alal.

Ma ei räägi siin sellest, et kui sul on mõni arve maksmata, siis vii teadlikkus mujale ja maksmata arve lakkab olemast. Arve tuleb ikka ära maksta. Arve on reaalne. Räägin siin sinu nn sisemistest probleemidest: muremõtted töö pärast, halb enesetunne oma võimetuse pärast, hirm tuleviku ees, kahetsus asjade osas, mida keegi enam ei mäleta, sünge meeleolu, kahtlused, kõhklused, erinevad himud, jne. Kui su teadlikkus nende teemadega ei tegeleks, kas need asjad oleksid sinu jaoks problemaatilised? Oleksid need üldse olemas?

Teadlikkus liigub teemalt teemale alateadlikult

Kui sa oma teadlikkuse juhtimist ei valda, ei valda sa oma teadvustamisvõime juhtimist. Ehk see, millele sinu teadlikkus ise automaatselt langeb, muutubki sinu jaoks tegelikkuseks – aktuaalseks.

Valikuid siin praktiliselt ei ole, aga võiks olla. Kui teadvustada, mis toimub, alles siis saavad tekkida valikud. Näiteks, kui teadvustad, et muretsed tuleviku pärast ja saad aru, et muretsed millegi pärast, mida veel pole, saad viia teadlikkuse hoopis nende tegevuste peale, mis aitavad garanteerida sulle parema tuleviku.

Kuna sa pole teadlikkuse juhtimist spetsiaalselt harjutanud, liigub su teadlikkus teemalt teemale alateadlikult. Sisuliselt kõik sinu probleemid on sinu alateadlikult liikuva teadlikkuse poolt tehtud valikud. Alateadvus juhib teadvustamise liikumist objektilt objektile. Kui võtad aga kätte ja harjutad, siis muutud teadlikkuse juhtimises meistriks ning saad hakata ise valikuid tegema.

Üks teadlikkus ja viis tunnetusvahendit

Millest meie sisemised probleemid peamiselt koosnevad? Kui vaadata, mida me pidevalt läbi elame, siis on see meie mõtete ja emotsioonide sisu. Isegi kui paistab, et kannatame seetõttu, et keegi ütles meile halvasti, kannatame ju tegelikult sellepärast, et tunneme ennast pärast halvasti ja peas on pärast halvad mõtted.

Kui hakkad tegema valikuid ehk hakkad ise valima, mida sa teadvustad, muutub sinu jaoks väärtuslikuks praktiline teadmine: on üks teadlikkus ja viis tunnetusvahendit. Ehk läbi ühe teadlikkuse kasutuse saad kõike teadvustada – viite erinevat liiki objekte: kuuldavaid, nähtavaid, tuntavaid-kombatavaid, maitstavaid ja lõhnavaid. Kusjuures nii välimisi kui sisemisi. Sest rongihäält võib ju kuulda oma peas või ka päriselt.

On aeg õppida oma teadvustamisvõimet ise juhtima

Siit ka vihje: mõtted ja emotsioonid on samuti läbi tunnetusvahendite teadvustatavad. Kuid sisemiselt. Mõtted on kuuldavad (sisemine kõne) või nähtavad (sisemised mälupildid) ja emotsioonid on tuntavad. Et oma probleemidega paremini hakkama saada, on esmalt vaja hakata treenima oma teadvustamisvõime juhtimist, et saaksid hakata valima, millel oma teadlikkust hoiad ja millel mitte.”

Ingvar Villido õpetab Teadliku Muutuse Kunsti kursustel lisaks teadlikkuse juhtimisele ka teadlikkuse spetsiaalset kasutamist, et nii oma sise- kui välismaailmas aset leidvas paremini orienteeruda ning veelgi enam: vabastada sisemisi probleeme loovad emotsioonid ja mõtted. 

Vaata Teadliku Muutuse Kunsti kursuste kohta lähemalt siit.

Ostukorv Toode ostukorvist eemaldatud. Tühista eemaldamine.
  • Ostukorv on tühi. Vali välja sobiv toode ja lisa ostukorvi!
X