31. august 2019
Human 2.0

Õnnelikuks püsivalt!

Otsime alati õnne lähisuhetes, töös, meeldivates harrastustes, aga ei suuda õnnelikuna püsida. See tõsiasi on viinud hingearstid järeldusele, et inimene ei olegi mõeldud olema pidevalt õnnelik. Üle-eestilise bestselleri autor Ingvar Villido, kes on aidanud paljudel inimestel oma probleemidest vabaneda, ütleb aga, et see on võimalik. Loe, kuidas saada püsivalt õnnelikuks!

“Oleme kujundatud pigem ellu jääma ja paljunema. Ja et oleme vahel õnnetud, teebki meist inimesed,” kirjutab Rafael Euba, MRCPsych, Briti päevalehes.

Tuhandete inimeste elusid muutnud Teadliku Muutuse Kunsti inimarengu meetodi looja Ingvar Villido ütleb aga Tervis Plussis 08/2019, "Saagem õnnelikuks püsivalt, mitte ajutiselt”.

Refereerimegi siinkohal Ingvar Villido lähenemist õnnelikkuse teemal, et oleks täiesti selge – püsivalt õnnelik olemine kuulub ikkagi inimese elu juurde!

Miks me ei ole õnnelikud?

"Kõik tahavad olla õnnelikud," selgitab Ingvar Villido Rae valla haridustöötajate konverentsil 2018, "kuid ignoreerime fakti, et meie sees ootavad käivitamisvalmis reaktsioonid erinevatele olukordadele. Kui selliseid vastusreaktsioone enam ei ole, ei ole ka õnnetuna olemist," kirjeldab Villido enda ja paljude Teadliku Muutuse Kunsti läbinute kogemust.

Mõned tõed emotsioonide kohta ehk kust tuleb püsiv õnn?

Villido pikaaegse uurimuse kohaselt: 1) kerkivad emotsioonid automaatselt; 2) on "sisse õpitud"; 3) ei ole geneetilist päritolu; 4) negatiivsetest emotsioonidest saab "lahti õppida"; 5) positiivsed emotsioonid võib alles jätta. Õnnelikkust peab Ingvar Villido normaalseks seisundiks, kuid lisab, et tavaliselt pole see püsiv. Õnnelikkus muutub püsivaks, kui pole enam automaatseid reaktsioone – automaatselt käivituvaid emotsioone.

Kuidas inimesed tavaliselt emotsioonidega tegelevad?

"Tavaliselt me surume emotsioonid alla (hoiame emotsioone tagasi), elame välja, ignoreerime, anname emotsioonidele teise suuna (emotsionaalne intelligentsus), põgeneme emotsioonide eest vältides inimesi, tegevusi, situatsioone või läheme puhkusele.

Kõik need meetodid on üldised," kirjeldab Villido "ja neil on üks ühine probleem – emotsioonid jäävad alles. Pingsused küll langevad ajutiselt, aga emotsioonid jäävad alles. Lahendus on ajutine. Tegelikult ei lahene midagi.

Ajutine lahendus loob väsimust, stressi, depressiooni ja läbipõlemist. Emotsioonide kontrollimine on üliraske ülesanne ja see lõpeb tavaliselt kokkuvarisemisega – kuskilt läheb miski muu "katki". Sa kas saad mingi füüsilise keha haiguse, oled närvipundar või põled läbi." 

Pinged võtavad tohutult jõudu

“Nii tööl kui ka kodus eeldavad teised inimesed ja ühiskond, et sa pead olema mingi kujutluspildi kohaselt tasemel, ühiskondliku ideaali järgi hea välja nägema, olema järjel, jõudma kõike teha, sest pangalaen, mis võimaldab sulle olulist elustiili, on vaja ära maksta jne," räägib Ingvar Villido intervjuus Tervis Plussile. "Siit sünnib pidevalt kogunev emotsionaalne paine, mis tekitab kehas füüsilisi pingeid.

Kõigi nende pingete ülevalhoidmine, allasurumine ja ületamine võtab tohutult jõudu, need kurnavad sedavõrd, et ükskord annab keha alla ja inimene jääb haigeks. Pinges inimene teeb ka väga sageli vigu. Pingetel on kombeks kanduda töölt koju, jõuda elukaaslase ja lasteni, kellega tegelikult tahetakse häid suhteid. Suhtedki lähevad upakile.”

Mis võiks olla esimene lihtne harjutus, et vabaneda negatiivsetest emotsioonidest?

"Emotsioonidest vabanemine on omaette tehnoloogia," vastab Villido moderaator Urmas Vaino küsimusele haridustöötajate konverentsil, "siin on vaja aru saada, mis asi on teadvustamine, mis asi on teadvus, mis asi on emotsioon; õppida ära mis asi on taotlus (igal ühel on selline jõud olemas) ja kuidas seda kasutada emotsiooni suhtes, sest emotsioonist vabanemine võtab inimesel, kes oskab seda hästi teha, umbes 3-4 sekundit aega. Ükskõik missugune emotsioon parasjagu on – kas on ülepea löönud emotsioon või tunned, et miski närib sees."

Kuidas see 3-4 sekundit välja näeb? On see mõtlemine või on see tegevus?

"Emotsioonist vabanemine on spetsiifiline lihtne tegevus, mis vajab ettevalmistust. Kõigil meil on need tööriistad olemas, aga me ei kasuta neid sellisel viisil. Meil on tegelikult tohutult ressursse enda muutmiseks ja arendamiseks."

Kui tahad ka õppida enda ressursse kasutama, sh emotsioone vabastama, et nautida paremaid suhteid ja elukäiku – et olla püsivalt õnnelik, vaata "Teadliku Muutuse Kunsti" kursuste kohta siit!

Ostukorv Toode ostukorvist eemaldatud. Tühista eemaldamine.
  • Ostukorv on tühi. Vali välja sobiv toode ja lisa ostukorvi!
X