8. august 2019
Human 2.0

Mis on eduka kaalukaotuse saladus nr 1?

Aigi Vahing, 8. august 2019

Kas sul on ka nii, et pingutad meeletult, kaotad kilod ja varsti on kõik tagasi? Miks need raskelt kaotatud kilod nii kergesti tagasi tulevad? Vaata videost või loe alt!

Emotsioonide roll

Viimastel aastatel on mitmetes uuringutes tehtud kindlaks, et kaal tuleb tagasi, sest me hakkame jälle uuesti üle sööma. Ja et üle sööma hakkame ebameeldivate emotsioonide tõttu.

Näiteks stress, rahulolematus, ärevus, igavus jne panevad meid uuesti sööma, sest tahame ju tunda ennast uuesti hästi. Dieedi ajal tunneme emotsioonide rahustamise osas "nälga", halvad emotsioonid kuhjuvad, me pole õppinud neid millegi muuga rahustama kui toiduga. Kui dieet saab läbi või katkeb, hakkame jälle üle sööma, sest emotsioonide surve läheb nii suureks.

Lahendus peitub enda harimises emotsioonide alal

Olen juba aastaid kaalukõikumistest prii, sest olen vabanenud sööma ajavatest emotsioonidest. Enda kogemuse põhjal kinnitan: asi pole nõrgas tahtejõus, vaid tugevates emotsioonides. Kui tugevad emotsioonid ajavad uuesti üle sööma, tulebki kaal tagasi. Püsiva kaalukaotuse saavutamiseks on oluline õppida emotsioonide kohta.

Seda kinnitab ka USA-s tehtud uuring (2018): “Teadlikkus emotsioonidest ja emotsioonide reguleerimise oskus mängib olulist rolli kehakaalu reguleerimise puhul.” Samas uuringus tuuakse välja ka mitme teise uuringu tulemusi, nt "Neil, kel on kalduvus süüa emotsionaalsetel põhjustel, on kalduvus ka stressi reguleerida üle söömisega" ning "Need, kel kipub kaal pärast dieeti tagasi tulema, räägivad rohkem sellest, et reguleerivad emotsioone toiduga kui need, kel kaal jääb püsima".

Ehk seni kuni puuduvad toimivad oskused, millega reguleerida üle sööma ajavaid ning kaalutõusule õhutavaid emotsioone, söömegi selleks, et rahustada ebameeldivaid emotsioone ning kaal muudkui tõuseb. Kas see on üks põhjustest, miks “ligikaudu 52% eestlastest vanuses 16-64 a on ülekaalulised või rasvunud”? (Tervise Arengu Instituut, 2016).
Üleval pool mainitud USA uuringus sisalduva info põhjal on USA-s hetkel üle 75% elanikkonnast kas ülekaalulised või rasvunud.

Kaalukaotuses ebaõnnestumises peetakse süüdlaseks tahtejõu puudumist

Dieete pidades mõtlesin, kui mul oleks vaid rohkem tahtejõudu... Seda ma aga ei teadnud, et olin oma tahtejõu 30 aastase kaaluvõitlusega lihtsalt ära kulutanud. Lõpuks ei suutnud ma isegi kolme-nelja päeva dieedil olla. See kõik päädis mitmekuise ülesöömisega, mille käigus võtsin 20 kg juurde.

Siis hakkasin otsima alternatiivseid lahendusi. Sain aru, et dieeditajat minust enam ei ole. Sattusin katsetama igasuguseid meetodeid ja viise, kuni lõpuks lõpliku ja püsiva vabanemise söömis- ja kaaluprobleemidest tõi ebameeldivate emotsioonide vabastamise oskus. Pärast seda kui üle sööma ajavad emotsioonid ära vabastasin, olen jäänud aastateks stabiilse kehakaalu juurde, milles tunnen ennast hästi, kergelt – justkui lapsepõlves.

Emotsioonidega saab õppida tegelema

Mul on seljataga 30 aastat söömissõltlasena ehk emotsionaalse sööjana. Tänaseks olen Ingvar Villido loodud Teadliku Muutuse Kunsti (TMK) abil oma sõltuvustest täielikult vabanenud ja aitan teisi söömise- ja kaaluteemadega võitlejaid TMK abil samuti vabaneda. Õpetan emotsioonide vabastamise oskusi "Teadliku Muutuse Kunst I-II söömissõltuvused" kursustel:

"Kursusel õpitu ületas ootusi. Kursus oli kirjeldamatult huvitav, ülesehitus ja esitusviis olid võrratud. Õpetatud tehnikad töötasid kohe ja tulemused on märgatavad. Tulin kursustele, sest tundsin, et elu kiskus kiiva ja hakkas tunduma, et see on kuidagi seotud söömisega või hoopis söömine on tingitud emotsioonidest. Soovitaksin seda kursust kindlasti teistele. Õpetatavad praktikad tõepoolest toimivad. Ellu on tulnud palju energiat juurde ja kasvanud on üldine heaolutunne."

Annika Kuimet, 51

Kui tahad ka viimaks ometi vabaneda emotsionaalsest söömisest, uuri mu kursuse kohta lähemalt siit!

Ostukorv Toode ostukorvist eemaldatud. Tühista eemaldamine.
  • Ostukorv on tühi. Vali välja sobiv toode ja lisa ostukorvi!
X