19. mai 2020
Human 2.0

Kuidas päästa kriisis olev suhe?

Kõik oli hästi. Aga nüüd mõtled lahkumineku peale. Kuidas suurde kriisi sattunud suhe päästa ja edasisi kriise vältida?
Loe, mida räägib sassis suhete lahendamise kohta Teadliku Muutuse Kunsti (TMK) looja Ingvar Villido, kelle teadmiste abiga on paljud inimesed oma suhted korda saanud ja endisest paremakski muutnud.

Sellest ajast saadik kui TMK kursustel käisime, polegi olnud ühtegi tõsisemat tüli, on lihtsalt vastastikune arusaamine, rahulik selgitamine, ühine uurimine ja lahenduste otsimine.
Nelli, 38
*
Minu ja mu mehe vaheline kirg peale kursusi kasvas ning armastus on meil nüüd sama tugev kui suhte algul. Pärast seda kui ka mees õppis kursusel teadlikkust rakendama, edeneb tal töö paremini kui kunagi varem. Ja ta tuleb ta töölt koju rõõmsamana ja varem.
Katrin, 27

Kui oled suhtekriisis, siis kuidas sa ennast tunned?

Kui oled suhtekriisis, siis kuidas sa ennast tunned? Halvasti. Kus on see halb tunne? Sinu sees. Kust see tunne sinna sai? Kas sa ise valid oma emotsioonid ja reaktsioonid?

Näiteks kui vihastad, kas sa teed selle viha ise või tekib see automaatselt? Viha tekib tavaliselt jutuajamise käigus ja sa ei tee selleks ise mitte midagi. Sama on ka teiste emotsioonidega - masendus, pettumine, etteheited, kriitika, endassetõmbumine - need tekivad ise. Sa ei tee neid. See tõendab, et tegemist on automaatselt käivituvate reaktsioonidega. Et reaktsioon saaks käivituda, on vaja päästikut. Selleks päästikuks on teised inimesed. Kuid sinu enda sees käivituv automaatne reaktsioon tekitabki suhteprobleemi.

Meil kõigil on selliseid reaktsioone küllaga. 95% ajast inimene vaid reageerib oma elusündmustele. Pole siis ime, et suhted lähevad keeruliseks või raskeks ja eriti nendega, kellega pikalt koos aega veedad. Miks? Sest me ei oska oma reaktsioonidega midagi teha. Ja teised ka ei oska.

Kas probleem on inimestes või reaktsioonides?

Käivitunud reaktsioon tekitab tunde, et teine inimene on süüdi. Kui jätta välja vägivallajuhtumid, siis suuremate ja väiksemate argitülide puhul, kui selge see süüdlane siin ikka on? Mõlema poole reaktsioonid vajutavad vastastikku päästikule ja käivitavad emotsioone.

Kuidas need reaktsioonid käivituvad? Käivitajaks võib olla keegi-miski väljaspool. Aga väga sage käivitaja oled sa ise. Läbi meenutamise ja ettekujutamise käivitad reaktsioone ka juba lõppenud tülide osas. Kui kaua võib ühe tüli ümber mõtteid keerutada ja emotsioone tunda?

Kas võid tüli meenutades muutuda hetkega vihaseks, kurvaks või langeda masendusse? Sündmused on möödas, inimesi pole enam siin, aga meenutamise teel elad neid sündmusi üha uuesti ja uuesti läbi.

Reaktsioonide muutmine

See, mida olukorra osas tunned, on emotsioon. Negatiivne emotsioon - halb tunne, ongi probleemi põhjus. Oleme sellised emotsionaalsed reaktsioonid elu jooksul õppinud. Ja need võib ka nö välja õppida.

Kui sul poleks enam kroonilisi, korduvaid emotsioone, mis õli tulle valavad ja suhteid sassi ajavad ning hoiavad üleval suurt pinget, siis kuidas sa neid raskeid olukordi näeksid? Kujuta ette kui sul samas situatsioonis pole enam seda negatiivset emotsiooni. Milline siis olukord oleks?

Miks me koos oleme? Koos on ju lihtsam ja mõnusam. Mis juhtub aga siis, kui näiteks mõni tegevus on vaja lihtsalt ära teha ja teine ei saa aru, et on vaja lihtsalt ära teha. Ta reageerib automaatselt, ei saa aru praktilisest lihtsast olukorrast. Ja siis sa soovid, et ta oleks teistsugune. Saamata ise aru, et partner pole hetkel arusaamisvõimeline.

Iga inimene püüab teisi muuta. Oleme kõik püüdnud seda teha. Ja sellel pole tulemust olnud. Inimesed ei muutu niimoodi. Võime küll üksteisele mõju avaldada ja oma käitumist natukeseks ajaks korrigeerida, kuid see pole tegelik muutus. Käitumisreaktsioon on sees veel alles. Kui inimene saab aga ise sügavalt aru enda tehtud veast, võib ta hakata otsima viisi, kuidas seda päriselt muuta.

Keegi teine meid muuta ei saa

Enne sind on miljardid inimesed püüdnud oma elu parandada üritades muuta teisi inimesi. Paraku pole see kellelgi õnnestunud. Järelikult ei saa see olla lahendus. Kui tahad päriselt oma elu paremaks muuta, pead korrastama omaenda psüühika, eriti emotsioonide osa. Keegi teine sind muuta ei saa.

Kui ennast muudad ja muutud, hakkabki kõik muutuma. Nii suhetes kui elus üleüldiselt!

Oluline soovitus: iga kord, kui avastad, et tahad teist muuta, jäta see tegemata. Iga kord, kui avastad, et pead ise muutuma, vii see muutus läbi. See on sassis suhete algus, lõpp ja keskpaik.

Kui soovid õppida ennast ja oma reaktsioone muutma, et suhet parandada või uues suhtes ennast õnnelikumalt tunda, uuri Ingvar Villido Teadliku Muutuse Kunsti kursuste kohta 31. oktoobril - 1. novembril siit!

Ingvar Villido on juba üle 30 aasta uurinud inimest sügavuti iseenda näitel, avastanud meie toimimise seaduspärad ning on aastast 1992 õpetanud inimesi iseennast teadlikult juhtima ja muutma. Tema koolitusi on tänaseks läbinud üle 15 000 inimese Eestis ja välismaal.

Ostukorv Toode ostukorvist eemaldatud. Tühista eemaldamine.
  • Ostukorv on tühi. Vali välja sobiv toode ja lisa ostukorvi!
X