17. september 2019
Human 2.0

Dorel Olts: Häirivate emotsioonide vabastamisega pöördvõrdeliselt on kasvanud elurõõm

"Tänu Teadliku Muutuse Kunstile (TMK) juhin ise oma elu ega lase end emotsioonidel juhtida," räägib Dorel Olts (78), hariduselt tehnoloogia insener.

"Pärast kursusi tekkis mul meeleolu tõus. See inspireeris sellisel määral, et võtsin kätte ka Ingvar Villido raamatu "Emotsioonid. Inimkonna suurim sõltuvus" ning töötasin selle mitu korda läbi. Paralleelselt vabastasin negatiivseid emotsioone ja eristasin reaalsusele vastavaid mõtteid kujuteldavatest, mis vähendas samuti negatiivsete läbielamiste hulka."

Doreli tuttavad ütlevad, et naine on pärast TMK kursuste läbimist muutunud tasakaalukamaks.

Olen võimeline eristama – tegema vahet heal ja halval

"Olin sõjaaegne laps – isa läks sõjakeerises kaduma ja ema kasvatas mind üksi. Ema oli aus ja õiglane inimene. Tema surmaeelsed sõnad olid mulle, et ma ei sooviks ega teeks kunagi kellelegi seda, mida ma ei soovi endale. Et parem ülekohut kanda kui kellelegi ülekohut teha. Ka andeks paluma ja andestama õpetas ta.

Teadliku Muutuse Kunsti kursustel õppisin praktiliste võtetega vabanema alateadlikust reflektoorsest käitumisest, teadvustama probleeme ja rakendama praktilises elus teadlikkust. Nii olen võimeline eristama – tegema vahet heal ja halval.

Õpitut järgides olen jõudnud tõdemuseni, et langeb ära vajadus andeks paluda, sest selleks ei tekigi põhjust. Andeks annan, kui andeks palutakse. Kui ei paluta, siis vabastan end tekkinud pingest, vabastades emotsiooni ja ka olukorraga seotud mõttemustri ehk kontseptsiooni."

Ei süüdista, ei muretse, ei korja asju endasse – tunnen elust rõõmu

"Teadvustades oma tegevust, ülekohtuselt ei käitu, endale ei lase ka ülekohut teha. Minu valik on kellega suhtlen. Ei püüa kellelegi meeldida, olen see, kes olen.

Olen ka aru saanud, et enne kui kedagi hukka mõista, tuleb püüda teda mõista. Selleks, et mõista, tuleb esmalt keskenduda tema probleemile, sellele arukalt lähenedes, ja taibata probleemi olemust.

"Kõik on enda sees," ütlen, kui kuulen, et keegi teisi süüdistab. Pärast kursusi ma asju endasse enam naljalt ei korja. Mis möödas, see möödas. Kui miski jääbki häirima, saan selle emotsiooni vabastada.

Ka ülemäärane muretsemine on vähenenud. Vaatan, kas see mure on tõeline. Saan aru, et see on ettekujutus. Oleme ju kõik uudistest näinud igasugu asju, mis kellegagi on juhtunud jne. Nii kui saan aru, et see on jama, millest mõtlen, vabastan selle raske emotsiooni.

Häirivate emotsioonide vabastamisega on kasvanud elurõõm. Huvitun heast huumorist, oskan ja julgen ka enese üle naerda – südamest, vahel pisarateni… NB! Teiste üle naerda ei tohi!

Võimalusel käin teatris, kontsertidel ja seltskonnatantsu ringis. See on trenn, mis ühendab meeldiva liikumise rütmilise muusikaga, mis on minu meelest eakatele sobivaim."

Kursustele inspireeris tulema Tõnis Mägi

"Ühes telesaates rääkis Tõnis Mägi Teadliku Muutuse Kunsti kursustest ja ütles, et ta avastas seal niivõrd lihtsad asjad, mille peale ta varem polnud tulnudki, kuid need teadmised on teda elus aidanud.

Rääkisin sõbranna Silvile, kes käis minuga lõpuks need kursused koos läbi, et on olemas sellised kursused.

Mul endal oli tollal madalseis, miski väga ei huvitanud. Aga kui Tõnis Mägi ütles, et oli sealt uusi abistavaid teadmisi saanud, mõistsin, et nendele kursustele peaks minema.

Silvi on õppinud Tartu ülikoolis geograafiat ja töötanud TPI-s ja Pedas laborites. Meeldiv, intelligentne inimene, kuid oli ka tol hetkel madalseisus. Seni olime püüdnud teineteisele ikka toeks olla, aga see õnnestus vahelduva eduga. Silvi kuulub muidu kokkuhoidlike inimeste hulka, kuid kursuse osas haaras kohe mõttest kinni ja ütles, et lähme! Otsustasime osaleda.

Ja nii see paar aastat tagasi algaski. Läbisime kolm kursust (TMK I-III). Hakkasime teineteise võidu häirivaid emotsioone vabastama. Jätkame vahelduva eduga, järgides TMK põhimõtteid, teadmisega, et püsivus viib sihile."

Jooga aitas siis ja aitas nüüd

"Juba koolipõlve ajal huvitusin joogast. Mäletan, et oli ajakiri, kus oli välja toodud jooga praktilised harjutused närvide tugevdamiseks. Hakkasin harjutusi tegema ja tundsin ennast paremini.

Olin siis omadega täielikult põhjas. Abikaasa oli mu kahe väikse lapsega maha jätnud. Olin 33aastane, poeg sai just kolmeseks ja tütar sai alles aastaseks, kui abikaasa ütles, et me ei ole enam perekond. Jäin lootusetusse olukorda.

Sel ajal hakkasime koos ühe töökaaslasega tõlkima vene keelest jooga hingamise harjutusi. Lugesime vene keeles Vladimir Levi raamatut "Kunst olla ise" – seda polnud veel eesti keeles. Selle abil hakkasin jõudu tagasi saama. Ühesõnaga, hakkasin tegelema iseendaga.

Hiljem, kui mul olid juba lapselapsed, studeerisin ka dr. Luule Viilma "Ellujäämise õpetust", mis kujunes sel ajal mu eluaabitsaks. Täieliku pöörde tõi minu ellu aga TMK."

Tulid kõik taipamised ja arusaamised

"Ingvar Villido kursused läbisin Tallinnas. Selge see, et sattusin kohe täiesti teistsugusesse maailma. Aga väga hea oli see, et sättisime end Silviga esimesse ritta ja Ingvar oli kohe sealsamas vastas. Meil oli tunne, et oleme seal ainsad.

Ja muidugi tulid kohe kõik taipamised ja arusaamised. Kõik sai kohe kaasa tehtud. Ingvar pidi meid praktiliselt ka korrale kutsuma, et las teised jõuavad ka kaasa mõelda või umbes nii ja see oli väga tore, kui ta ütles meile Silviga, et oleme teravad pliiatsid. See andis hea enesetunde, et küll saab seegi kord august välja. 

Ja nii oligi. Vaimustusime teadmistest ja hakkasime iga päev praktiseerima. Vabastasime emotsioone. Ja siis hakkasid järsku teised inimesed märkama, et olen muutunud. Öeldi, et tasakaalukamaks.

Olen alati olnud hea kuulaja, mulle on noorest peale püütud pihtida. Kuulamise olen ma tõesti ära õppinud ja ka kaasa elamise. Aga nüüd sain aru, et kuulates, ei võta ma seda kõike enam nii emotsionaalselt endasse. Olen seetõttu parem kuulaja ega kurna ennnast niiviisi ära.

Muidugi, kui nõu ei küsita, ei pea ma õigeks teise probleemidesse sekkuda. Pean õigemaks vastata küsimusele, kui et anda nõu omal algatusel."

Tean nüüd paremini, kes ma olen

"Tänu Ingvarile tean nüüd paremini, kes ma olen. Kursustel õppisime ka oma sisemist üleshitust. Saime empiirilise kogemuse kaudu teada, et inimene on midagi enamat kui tema mõtted, emotsioonid ja füüsis. Saime enda peal selgeks, et inimesel on ka teadvuse ning olemasolu tasand. Ja et teadvus ja olemasolu – Tegelik Mina – on stabiilsed, muutumatud. Ja et muutuv osa on mentaalsus ehk mõtted, emotsioonid ja füüsisega seonduv.

Selline sisemuses orienteerumine on endast ja teistest arusaamise lihtsamaks muutnud.

Kontrollides mõtteid, keskendudes ja elades hetkes – siin ja praegu – ja luues korda oma sisemaailmas, muutub käitumine iseenesest eetilisemaks ja üllatavalt muutuvad ka inimesed minu ümber.

Tänan õpetaja Ingvar Villidot, tänu kelle unikaalsele õpetusele on mu elukvaliteet tunduvalt paranenud. See õpetus toimib kõigis eluvaldkondades."

Teadliku Muutuse Kunsti (TMK) meetod kuulub Ingvar Villido poolt loodud unikaalsesse isikliku arengu programmi Human 2.0. Programm võimaldab omandada uued põhioskused oma elukvaliteedi iseseisvaks tõstmiseks. Human 2.0 on inimene, kes on õppinud kasutama teadlikkust oma igapäevaelu põhilise juhtiva vahendina, teab oma tegelikku identiteeti, oskab iseseisvalt vabaneda kahjulikest harjumustest, emotsioonidest ja mõtetest, on loov, tegus ja efektiivne.

Loe lisainfot Teadliku Muutuse Kunsti kursuste kohta siit!

Ostukorv Toode ostukorvist eemaldatud. Tühista eemaldamine.
  • Ostukorv on tühi. Vali välja sobiv toode ja lisa ostukorvi!
X